Princip fungování podlahového topení - úspora / komfort - Zlín

Výhody podlahového vytápění Zlín
rozložení teploty v místnosti – systém elektrického podlahového topení

Výhody podlahového vytápění Zlín
rozložení teploty v místnosti – systém radiátoru

Ohřátý vzduch v místnosti vždy stoupá směrem vzhůru. V tradičním systému vytápění s nástěnnými radiátory teplý vzduch velmi rychle stoupá (protože je horký) až od výšky 1 - 1,5 m nad podlahou. Pod stropem dochází k jeho ochlazení a potom klesá k podlaze. Tak vzniká nepříjemný efekt "studených nohou", i když je teplota v místnosti vysoká. V pokoji jsou velké rozdíly v teplotních vrstvách. Podlahové vytápění zajišťuje optimální rozložení teploty v místnosti, které odpovídá našim fyziologickým potřebám. Rovnoměrné šíření tepla z povrchu podlahy způsobuje mírné proudění vzduchu směrem nahoru (protože podlahové topení je nízkoteplotní zdroj tepla a vzduch není horký), čímž se také snižuje šíření prachu.

Díky takovému principu fungování není nutné prostory vytápět na tak vysokou teplotu a tak vzniká výrazná úspora nákladů na vytápění. Další úspora vzniká právě díky nižší teplotě nutné k vytopení prostor: každý objekt má nějakou tepelnou ztrátu, a čím vyšší je teplota uvnitř objektu, tím více tepla unikne ven – a naopak, nízkoteplotní zdroj vytápění způsobuje nižší ztrátu tepla prostupem přes plášť budovy.

TADY si můžete prohlédnout propočet provozních nákladů a pořizovací investice elektrického podlahového topení.

Základní charakteristika podlahového vytápění

 • Nízká pořizovací cena. Ta je i více než o polovinu nižší než u klasických topných systémů.
 • Snadná instalace, bezporuchovost a bezúdržbový provoz. Instalace a zapojení je technicky velmi nenáročné. Pokud jsou dodrženy zásady správné instalace, tak provoz elektrického podlahového vytápění nevyžaduje po celou dobu své životnosti žádnou údržbu a je de facto bezporuchový.
 • Dlouhá životnost. Při dodržení instalačních pokynů a výběrem vhodného produktu je životnost elektrického podlahového vytápění podobná jako životnost běžné elektroinstalace.
 • Výrazná úspora nákladů na vytápění. Součet pořizovacích a provozních nákladů je za 10 až 15 let provozu nižší než u většiny ostatních systémů vytápění.
 • Jako doplňkový zdroj tepla jsou elektrické topné rohože velmi vhodné přímo pod dlažbu do koupelny, chodby, kuchyně. Vzhledem k jejich malé tloušťce (cca 3 mm) a špičkovému výkonu jsou vhodné např. při rekonstrukci koupelny nebo bytového jádra, kdy za nízkou pořizovací cenu a bez jakýchkoliv stavebních úprav získáte komfortní podlahové vytápění, které vám přinese teplo od nohou kdykoliv potřebujete.
 • Kromě příjemné tepelné pohody takové vytápění zvyšuje hygienické nároky a usnadňuje údržbu.

Podlahové topení nabízí vysoký tepelný komfort:

 • Jednotná teplota v celé místnosti.
 • Nízká povrchová teplota podlahy (nevýří prach jako radiátor).
 • Ideální rozložení podlahy a vytvoření přirozeného mikroklimatu v místnosti.
 • Všeobecně nižší tepelné ztráty (protože na rozdíl od radiátoru jde o nízkoteplotní zdroj).
 • Elektrické podlahové vytápění je ve srovnání s ostatními systémy velmi dobře a snadno regulovatelné. Každou místnost lze bez problému samostatně regulovat podle potřeb uživatele. To je velmi důležité, protože lze nastavit optimální provoz topení tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění a tím k vysoké tepelné ztrátě. Lze říci, že optimálně nastavené elektrické podlahové vytápění může uspořit až 15% nákladů oproti jiným topným systémům.

TOPNÉ KABELY, podlahové vytápění jako hlavní zdroj tepla

Topné kabely se používají jako hlavní zdroj vytápění. Jejich instalace je efektivní hlavně v nízkoenergetických stavbách. Například v rodinném domku s tepelnou ztrátou do 8 kW se jedná o velmi nenáročný a úsporný zdroj vytápění za velmi nízkou pořizovací investici. Řádově je pořizovací cena elektrického topného systému i více než o polovinu nižší než teplovodní podlahové topení. Zároveň jde o systém naprosto bezúdržbový, bezporuchový , velmi dobře regulovatelný a úsporný – viz výše. Topné kabely se instalují do betonové roznášecí vrstvy podlahy a pro většinu běžných aplikací je vhodný výkon kabelu 17 W/m. U dřevěných podlah na trámové konstrukci doporučujeme kabel o výkonu 10 W/m.

Pamatujte, že každý topný systém je nákladný natolik, nakolik je vysoká tepelná ztráta objektu a jak pracuje teplotní regulace systému. To znamená, že hlavní úspora při vytápění vzniká důkladnou tepelnou izolací domu a použitím kvalitní regulace.

Doporučujeme použít programovatelné termostaty s měřením teploty vzduchu a podlahy. Pro bezplatné vytvoření projektu a cenové nabídky nás kontaktujte. Propočet provozních nákladů a pořizovací investice elektrického podlahového topení si můžete prohlédnout.

Ukázka skladby podlahy s elektrickým vytápěním jako hlavním zdrojem tepla

Podlahové vytápění Zlín

Ukázka skladby dřevěné podlahy s elektrickým vytápěním jako hlavním zdrojem tepla

Podlahové vytápění Zlín

Copyright © 2011 THERMOVAL systems, s.r.o. Zlín | Tvorba www stránek Zlín a SEO optimalizace Zlín | Lypo.cz - galandr.com